Νέα και Ειδήσεις

Σάββατο, 04 Οκτωβρίου 2014

Η Δάφνη ξεκίνησε με

την Ασπίδα και Τεσσάρα!

Η ΔΑΦΝΗ Τρούλλων κατέκτησε την Ασπίδα της Ομοσπονδίας ΠΟΑΛ στολίζοντας την πλούσια τροπαιοθήκη της, με ακόμα ένα τρόπαιο. Μετά από έναν εξαιρετικό αγώνα που έγινε στο Κοινοτικό Στάδιο Πύλας το Σάββατο 4 Οκτωβρίου, επικράτησε της Μέλισσας Αγίας Νάπας με το ευρύ σκορ 4-1, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της για τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Η ομάδα της ΔΑΦΝΗΣ με το ξεκίνημα του αγώνα , έχοντας την συνεχή υπεροχή, κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές κλασικές ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Ωστόσο, η ομάδα της Μέλισσας ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο σκορ, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 30’ και μια αμφισβητούμενη φάση να ακολουθεί, για το κατά πόσο η μπάλα πέρασε ή όχι τη γραμμή, ο διαιτητής του αγώνα έδειξε την σέντρα, καταλογίζοντας το γκολ για την ομάδα της Μέλισσας. Στον εναπομείναντα χρόνο μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας πίεσαν κλείνοντας την αντίπαλη ομάδα στα καρέ της, καταφέρνοντας να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Σ. Ιουλιανού στο 42’.

Στην επανάληψη, η ομάδα της ΔΑΦΝΗΣ ανεβάζοντας στροφές, πήρε τα ινία και έλεξε πλήρως τον αγώνα με αποτέλεσμα να επικρατήσει της Μέλισσας. Η πίεση και η υπεροχή που είχε στο παιχνίδι, καρποφόρησαν στο 55’ όταν ο Μ.Κίμωνος έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα, με καρφωτή κεφαλιά σημειώνοντας το 2-1. Στο 70’, ο Α.Τουλούπης ανέβασε τον δείκτη του σκόρ στο 3-1 για την ομάδα μας, πλασάροντας υποδειγματικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σκοτώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα. Στο 81’, ο Ο. Σοφοκλέους έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, στέλνοντας την μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα με εξαιρετική κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ 4-1.

Μετά την απονομή της Ασπίδας από τον Πρόεδρο της Ομοσπονδίας, παίκτες, τεχνικό επιτελείο και φίλοι της ομάδας της ΔΑΦΝΗΣ πανηγύρισαν με την ψυχή τους τον πρώτο φετινό τίτλο της ομάδας.

Ο Πρόεδρος της ΔΑΦΝΗΣ Τρούλλων, Βουλευτής Γεώργιος Προκοπίου, συνεχάρηκε τους ποδοσφαιριστές της ομάδας του, για την εξαιρετική απόδοση που είχαν, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και τους επισήμανε ότι πρέπει να συνεχίσουν τη σκληρή δουλειά, ούτως ώστε η ομάδα να συνεχίσει και τη νικηφόρα πορεία της στη φετινή αγωνιστική περίοδο.