Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2014

Πρωτάθλημα Πρωταθλητριών ΠΟΑΛ 2013-2014

Μίλησε η ..εμπειρία!!!

Η ΔΑΦΝΗ «γονάτισε» στο Β ημίχρονο και την ΑΕΝ Αραδίππου με 3-1!!

Ανωτερότητα και δείγμα έμπειρης ομάδας έδειξε η ομάδα μας ΔΑΦΝΗ,  στον κυριακάτικο εντός έδρας αγώνα της, απέναντι στην ανανεωμένη και ενισχυμένη ομάδα της ΑΕΝ Αραδίππου, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος  Πρωταθλητριών της ΠΟΑΛ, αφού  κατάφερε όχι μόνο να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0, αλλά και να παίρνει το τρίποντο, με 3 πανέμορφα τέρματα, του Μ. Κίμωνος και με το διπλό «κτύπημα» (..και πάλιν όπως και στον αγώνα του Πρωταθλήματος)  του Στ. Προκοπίου  που μπήκε αλλαγή στο Β ημίχρονο, να καθαρίζει το παιγνίδι διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 3-1.

Στο Α΄ ημίχρονο η ΔΑΦΝΗ μπήκε χαλαρά στο γήπεδο, και χωρίς να πιάνει καλή απόδοση και χωρίς ουσία στο παιγνίδι της, έδωσε την ευκαιρία στην αντίπαλη ομάδα μόλις στο 6ο λεπτό, σε μια «ασήμαντη» φάση να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με απευθείας σουτ  του Γιάννου Στυλιανού. Στη συνέχεια το 0-1 «ταρακούνησε» τους ποδοσφαιριστές της ΔΑΦΝΗΣ άρχισαν να «παίρνουν» στροφές και να πιέζουν ασφυκτικά την άμυνα της ΑΕΝ Αραδίππου. Στο 14ο λεπτό μετά από αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ από τον έμπειρο Μάκη Γερολέμου, ο Μ. Κίμωνος με καρφωτή κεφαλιά σημείωσε το 1-1 φέρνοντας το παιγνίδι στα ίσα.

Στην επανάληψη, η ΔΑΦΝΗ  αν και μπήκε ακόμα πιο δυνατά, ανεβάζοντας ρυθμούς και απόδοση,  κυκλοφορούσε πιο εύκολα την μπάλα, εντούτοις το επιθετικοί της δεν μπορούσαν να βάλουν το εύκολο γκολ, χάνοντας την μια ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 58ο λεπτό μπήκε στο γήπεδο ως αλλαγή,  ο προπονητής και ποδοσφαιριστής της ΔΑΦΝΗΣ  Στέλιος Προκοπίου ο οποίος με την εμπειρία του ….πήρε πάνω του όλη την ομάδα, και μέσα σε….7 λεπτά, κατάφερε να φέρει τα κάτω πάνω και με δυο δικά του  πανέμορφα τέρματα στο 60΄και 67΄....χάρισε το πολυπόθητο τρίποντο στην ομάδα του ΔΑΦΝΗ,  αφήνοντας έτσι την ΑΕΝ Αραδίππου …5 βαθμούς πίσω στον βαθμολογικό πίνακα!