Skip to: Site menu | Main content

Νέα και Ειδήσεις

Κυριακή, 07 Μαρτίου 2010

Από νίκη σε νίκη...!

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας διπλό, πέτυχε η ΔΑΦΝΗ στην 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Πρωταθλητριών της ΠΟΑΛ, κερδίζοντας το ΘΟΙ Αυγόρου με 4-1.

Δυνατή, ψυχωμένη και με την ψυχολογία στα ύψη, μετά και την σπουδαία εκτός έδρας νίκη της στην 1η αγωνιστική επί της ΑΕΝ Βρυσούλλων-Αχερίτου, κατέβηκε στο γήπεδο και με γκολ του Στ. Προκοπίου από τα...αποδυτήρια (1ο λεπτό), έδειξε από την αρχή πως επιζητούσε ακόμα ένα τρίποντο για να σιγουρέψει την  πρωτιά...στο Πρωτάθλημα Πρωταθλητριών της ΠΟΑΛ.

Στην συνέχεια, η ΔΑΦΝΗ, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, και με συνδυασμένες ενέργειες, οι επιθετικοί της έβγαιναν με προϋποθέσεις μπροστά, δυστυχώς όμως στην τελική τους ευθεία δεν έβρισκαν δίκτυα χάνοντας την μια ευκαιρία μετά την άλλη, με το ημίχρονο να κλείνει με το στενό σκορ 1-0.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα βελτιώθηκε, με την ΔΑΦΝΗ να επιζητά επίμονα και πάλιν το 2ο γκολ με σκοπό να σιγουρέψει την νίκη της. Και όντως.. στο 60΄ μετά από σπουδαία εναλλαγή της μπάλας από τους Κωνσταντίνου-Προκοπίου ο τελευταίος έδωσε ασίστ στον Α. Λουκά ο οποίος με πλάγιο δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 2-0.

Εκεί όμως που όλα έδειχναν πως το παιγνίδι είχε κριθεί, στο 63΄ με ένα απευθείας κόρνερ, το ΘΟΙ Αυγόρου μείωσε σε 2-1 και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για κάτι θετικό, και πίεσαν για την ισοφάριση, χάνοντας 1-2 καλές ευκαιρίες. Παρά την πίεση  των ποδοσφαιριστών του ΘΟΙ, στο 88΄ ο Γ. Χαγιάννης μετά από προσωπική του επέλαση από αριστερά  αυτός έβγαλε αριστοτεχνική σέντρα στον Στ. Προκοπίου ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-1, καθησυχάζοντας μια και καλή τους Διοικούντες της ΔΑΦΝΗΣ.

Το "κερασάκι"... στην τούρτα ήρθε να προσθέσει στο 92΄ ο Γ.Μάρδας και αυτός με ωραία κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 4-1.