Νέα και Ειδήσεις

Κυριακή, 29 Νοεμβρίου 2009

Επιστροφή στις νίκες

Στις νίκες επέστρεψε η ΔΑΦΝΗ, μετά από τα δύο συνεχόμενα… στραβοπατήματα, αφού από την μια η «γκίνια» που επικρατεί το τελευταίο διάστημα και από την άλλη η αστοχία των επιθετικών και η κακή ψυχολογία τους, στάθηκαν εμπόδιο για επιτυχή αποτελέσματα και για να έρθουν τα πολύτιμα τρίποντα.

Έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής του Α΄Ομίλου του Πρωταθλήματος Π.Ο.Α.Λ.,  όπου σημειώθηκαν επτά  γκολ και χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες, η ΔΑΦΝΗ επικράτησε εκτός έδρας με 2-5, της ΕΝ.ΝΕΩΝ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ, με αποτέλεσμα να ανέβει βαθμολογικά και πλέον οι δυο ομάδες που βρίσκονται ισόβαθμες στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα (ΑΠΕΛ Λευκάρων – ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ) να νιώθουν πολύ έντονα την… ανάσα της ΔΑΦΝΗΣ (2 βαθμούς πίσω).

Αν και από το 5ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ 1-0, εντούτοις ξεδιπλώνοντας όλα τα ψυχικά αποθέματα,  επιδεικνύοντας σημάδια μεγάλης ομάδας, πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλη ομάδα, και στο 32ο λεπτό με απευθείας κτύπημα φάουλ έξω από την περιοχή  ο Γ. Χαγιάννης έφερε το παιγνίδι στα ίσα, γράφοντας το 1-1.  Ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Γ. Παιδονόμος πιάνοντας ένα φοβερό σούτ έξω από την μεγάλη περιοχή πέτυχε την ισόφάριση διαμορφώνοντας το αποτέλεσμα του Α΄ ημιχρόνου σε  1-2.

Στο Β΄ ημίχρονο και παρόλο ότι η ΔΑΦΝΗ συνέχισε να πιέζει, εντούτοις  στο 60 λεπτό ήταν η ΕΝ.ΝΕΩΝ ΑΓ.Αναργύρων που πέτυχε την ισοφάριση γράφοντας το 2-2.

Δύο λεπτά όμως αργότερα ο Γ. Παιδονόμος διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ και ξαναέβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού, σημειώνοντας το  3-2,  στερώντας και πάλιν την χαρά της ισοφάρισης των γηπεδούχων.

Απ΄ εκεί και μπρος η ΔΑΦΝΗ επέβαλε τον ρυθμό της, και στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος του αγώνα παρουσίασε σπουδαίο θέαμα, με τους επιθετικούς της ΔΑΦΝΗΣ να κάνουν ότι ήθελαν μέσα στο γήπεδο.

Αποτέλεσμα της σπουδαίας απόδοσης ήταν στο 78ο λεπτό ο Αντ. Κωνσταντίνου να σημειώσει το 2-4 , ενώ στο 90ο λεπτό ήταν σειρά του Γ. Χαγιάννη να διπλασιάσει και αυτός τα προσωπικά του γκολ, γράφοντας το τελικό σκορ 2-5.